«Запорожский пенсионер»: даєш газету без журналістики!

За той невеликий проміжок часу, що «Агент СМИ» моніторить запорізьку пресу, ми бачили багато чого. Але такий екземпляр – вперше. Хочете дізнатися, чому голоси купуються за гречку? Почитайте газету за редакцією Валерія Фоменка «Запорожский пенсионер», лозунг якої «Самая полезная, нужная и доступная газета для всей семьи!».

Газета «Запорізький пенсіонер» (видавник ПП «Ін-Про»), за даними Єдиного державного реєстру, офіційно належить Ірині Фоменко. Сам же Валерій Фоменко має не найкращу репутацію в світі медіа. Раніше він очолював компанію, якій належав щотижневик «Мрія». Пішов він звідти зі скандалом: фінансовий аудит виявив, що за 5 років йому вдалося майже повністю позбавити видання прибутку, а всі фінансові потоки Фоменко переводив на свої фірми. Були ще і не озвучені  офіційно причини, але то справи років минулих.

Тож, повернемося до нашого «Пенсіонеру…». Продавчиня газетного кіоску запевнила, що саме це видання найчастіше питають усі, кому «далеко за…». Звісно, чого б не питати – коштує усього лише 2 гривні: що газету купити, що на трамваї покататися, – однаково. Щомісячний тираж цього поліграфічного дива складає 120 000 екземплярів, тобто 30 000 екземплярів на тиждень.  Це майже як газета «МИГ», лідера ринку, з її щотижневим тиражем у 39900.

До речі, газета – обласна, але на сторінці Валерія Фоменка в Facebook вказано, що він живе далеко від виру місцевих подій – у Києві. Зате це перша газета, яка зазначає, що матеріали під рубриками «Реклама», «Факт», «Оцени!», «Политическая реклама», «Политикум» публікуються на комерційній основі. Заздалегідь слід сказати, що слів «Передвиборча агітація/реклама» тут все одно не знайти.

Так, в номері від 4 листопада 2015 року, під обіцяними проплаченими рубриками знаходяться матеріали про кандидата в мери, головного інженера «Запоріжсталі» Володимира Буряка («Политикум») та партії «УКРОП» («Факт»). Матеріал про головного інженера «Запоріжсталі» радує лаконізмом (усього лише дві сторінки). Але справжнім делікатесом є заголовки: «Владимир Буряк: «Политика должна уйти на второй план. На первом месте – решение проблем города». У цьому зовсім не агітаційному (якщо вірити відсутності маркування) матеріалі кандидат на посаду мера обіцяє «Реализуем программу помощи ветеранам и пенсионерам», «Защитники города и их семьи получат поддержку», «Отстаивать интересы Запорожья на всех уровнях», «Каждому по труду!» …Перепрошую, остання репліка не звідти.

Матеріали про партію «УКРОП» відверто спрямовані проти БПП та кандидата в мери Миколи Фролова особисто. Але після того, коли і пан Гришин, і його партія буквально тижнем пізніше, 10 листопада, заявили про підтримку останнього, ці статті ввиглядають якось, як в тому анекдоті, дуже “невдобно”.

Тим не менш, окрім політики, газета сповнена ще багатьох «цікавинок». Тут і немаркована реклама під виглядом невеличких заміток чи відповідей на листи, і… знову немаркована реклама. Точніше, взагалі немає ані відповідної рубрики, ані натяку на те, що це реклама. А дарма. Основна аудиторія з легкістю може повірити, що «Прозорливая Варвара», «Легендарный Роман» і ще одна «обладательница диагностического дара» зможуть вилікувати і аденому, і якийсь там синдром розрідження мізків. Якщо ні, то можна знайти цілу купу немаркованої реклами ліків. А якщо грошей нема, то можна просто вирізати копіпаст на тему «Народні рецепти» та підтерти їм хворе місце – має допомогти.

Гортаємо далі… Програма, вірші читачів, колонка редактора «У запорожцев отобрали месяц отопительного сезона». Паписана дуже розумними словами… Молодець! Правда, аналогічний (слово в слово) текст був опублікований на чотири дні раніше на сайті «На ПЕНСИИ», де, до речі, зазначено, що це слова колишнього члена Національної комісії Андрія Геруса.

article2

article1

Ну-то з ким не буває… До речі, сайт «На ПЕНСИИ» виявився корисним: на ньому знаходимо ще один «скомунізжений» матеріал із «Запорожского пенсионера».

А ще «Агент…» натрапив на дві цікаві рубрики «Спроси у нотариуса» та «Вы спрашиваете – мы отвечаем», у яких начебто відповідають на листи двох добродіїв із Енергодару та Василівки. Раніше під словом «ми» розуміли «редакція», але ж «Запорожский пенсионер» зробив усе, щоб засумніватися в її існуванні… І справді, на запитання «Как узаконить самовольную постройку?» відповідає не редакція, а сайт “Банки. Кредиты. Кредитки”.

Лише на 17-й із 20 (!) сторінок «Агентові…» нарешті пощастило знайти «живий» текст: принаймні Google його в такому вигляді ще не бачив. Але і це виявилася не стаття, а передмова читачки з с. Крилівське до її власної поезії.

Отже, в «Пенсіонері…» ми не знайшли ЖОДНОГО журналістського тексту. До того ж складається враження, що для «Запорізького пенсіонера» закон не писаний – ні маркування, ні посилань на джерело, ні поваги до авторського права. Та і навіщо всі ці складнощі пенсіонерам? Їм і так важко…

 

Автор: Катерина Майборода