Баланс і достовірність: лежимо у напряму мрії

З трьох професійних стандартів, що були досліджені в чотирьох запорізьких онлайн-медіа протягом 15–29 серпня 2016 року, найбільш дотриманим є показник «відокремлення фактів від коментарів» –  68 %. Показник «достовірність» дотриманий на 61%, показник «баланс» дотриманий найменше – 43%. В ході моніторингу було досліджено по 25 суспільно-важливих новин на сайтах 061.ua, zabor.zp.ua, golos.zp.ua, ipnews.in.ua.

Так, найбільше дотриманий показник «достовірність» на сайті 061.ua – 84%, найменший, на сайті «IpNews», – 36%. В першу чергу, це пов’язано з відсутністю безпосередніх посилань на джерело інформації, як, наприклад, в новині «В столице пьяную патрульную остранили от службы», «Систему электронного декларирования запустили без сертификации», або не вказані гіперпосилання на першоджерело, як, наприклад, в новині «Боевики пытались захватить опорный пункт в районе Попасной» та не вказано, коли коли та з якого саме джерела була отримана інформація.

Це ж стосується і сайту «Голос», показник достовірності в якому – 60%. Наприклад, на сайті зовсім відсутні прямі гіперпосилання на новину у першоджерела, як, наприклад, в новині «В Бердянске занялись ремонтом внутридворовых дорог», або новина про те, що Лавров обіцяє вплинути на Донецьк та Луганськ , де вказане лише посилання на Інтерфакс також без гіперпосилання взагалі тощо.

Варто також зауважити,  що під час аналізу дотримання цього показника на сайті «Забор», виявилася певна специфічна ознака: так, в ліді кожної новини вживається вираз «повідомляє «Забор», «передає «Забор» часто без жодних вказівок на інші джерела інформації, що може створити уявлення для аудиторії про автентичність новини. Тим не менш, після перевірки було виявлено, що багато новин були створені з використанням інших джерел, не зазначених в текстах, наприклад, «В Запорожье будут оспаривать приговор “народному мэру” Бердянска»  тощо.

Найменш дотриманим в аналізованих онлайн-медіа виявися показник «баланс». Так, найбільш дотриманий показник «баланс» – 48%,  на  сайті 061.ua, найменше, по 40%, на сайті «Забор»  та «Голос». Основне зауваження – відсутність другої точки зору в новинах, які вміщують в собі конфлікт. А також в новинах, зроблених на основі офіційних повідомлень. Наприклад, “Самообороновцы” Тиунова выехали из облсовета, не заплатив за коммуналку и аренду” , “Первые лица Запорожья и области проигнорировали митинг-реквием в честь погибших бойцов АТО” , “Порошенко обвинили в срыве е-декларирования, “Боевики пытались захватить опорный пункт в районе Попасной“,  тощо.

Третій показник, відокремлення фактів від коментарів, найбільше був порушений на сайті «Забор» – всього 44% дотримання стандарту, найбільш дотриманий на сайті IpNews – 84%, на 061.ua – на 80% та на сайті «Голос»  стандарт дотримано на 64 %. Найголовнішим зауваженням є використання оціночних суджень в новинах, наприклад, «После гневных речей укроповца подключились и другие депутаты: вспомнили о ливневках и крышах на своих округах»,  «в остальном же, никакой конкретики спикеры не дали. Некоторое время они по очереди выдвигали вероятные и не очень версии того, как Панов очутился в Крыму: загипнотизировали, украли, сманипулировали, везде агенты Кремля»  та видавання у вигляді фактів ще не доведені у суді звинувачення на кшталт «Получая зарплату и имея доступ к конфиденциальной информации, чиновница занималась незаконной подработкой».

В цілому, можна зауважити, що дотримання аналізованих трьох професійних стандартів потребує більшої уваги журналістів, що готують новини для аудиторії своїх медій.

Моніторила новини Наталія Виговська